Kupno mieszkania – rynek wtórny czy pierwotny?

Kategoria: Nieruchomości Opublikowano: piątek, 25 maj 2018 Super User

kupno mieszkaniaPosiadanie mieszkania jest jednym z ważniejszych aspektów naszego życia. Dlatego też w którymś momencie stajemy przed trudnym wyborem – czy lepiej je wynajmować, czy raczej kupić, co często wiąże się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Jeśli jednak zdecydujemy się na kupno, przed nami staje kolejny dylemat – rynek wtórny czy pierwotny. Dziś kilka słów na ten temat.

Każde z tych rozwiązań ma oczywiście swoje wady i zalety. Rzecz jasna fajnie jest mieszkać w nowoczesnym budownictwie. Wymiar estetyczny jest istotny, nowoczesne osiedla dobrze się prezentują, często są zamknięte dla obcych, posiadają garaże podziemne, place zabaw dla dzieci, szybkie windy i szereg innych udogodnień. Wiele osób wychodzi również z założenia, że skoro ma wydać kilkaset tysięcy złotych na mieszkanie, to kupi coś nowego – intuicyjnie wydaje się to jedynym sensownym rozwiązaniem. Czy rzeczywiście?

Mieszkania z rynku wtórnego mają też wiele zalet. Przede wszystkim – znajdują się często w dużo lepszych lokalizacjach. Wolnych działek w centach miast jest coraz mniej, więc nowe osiedla powstają zwykle na obrzeżach. Jeśli zatem chcemy mieszkać w centrum, zdecydowanie warto rozejrzeć się za mieszkaniami z rynku wtórnego. Te często są bardzo trwałe, posiadają grubsze ściany (a zatem jest ciszej), a i nie ma ryzyka, że po drodze nam zbankrutuje deweloper i zrodzą się z inwestycji we własne cztery kąty same problemy.

kupowanie mieszkaniaPamiętajmy też, że mieszkanie – niezależnie czy z rynku pierwotnego czy wtórnego, trzeba jeszcze urządzić. A to spore koszta. Zarówno w kwestii kupna mebli i sprzętów, ale również narzędzi. Jeśli sami chcemy robić remont, konieczna będzie na pewno drewniana drabina malarska czy wiertarka, ale to nie wszystko. Z czasem może się okazać, że potrzebujemy więcej sprzętów, również tych bardziej specjalistycznych. Może się np. przydać giętarka do drutu czy nawet jakieś inne sprzęty czy urządzenia, o których istnieniu w chwili obecnej nawet nie wiemy.

Dlatego też, gdy już podejmiemy decyzję co do kupna mieszkania z rynku wtórnego bądź pierwotnego, odpowiedzmy sobie również na pytanie: czy aby nie warto kupić mieszkania urządzonego pod klucz? Koszt kupna trochę wyższy, ale za to potem jakie oszczędności – zarówno czasu, jak i pieniędzy.

Odsłony: 729