Czy opłaca się inwestować w samochód?

Kategoria: Finansowy pomocnik Opublikowano: środa, 11 kwiecień 2018 Super User

pieniądze na samochódSamochody są w Polsce bardzo popularnym środkiem transportu. Może nie aż tak jak np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie w niektórych regionach jeździ więcej samochodów niż mieszka tam ludzi, ale cały czas jesteśmy mocno przyzwyczajeni do ich wykorzystywania. Czy jednak opłaca się posiadać samochód? I pytanie – być może – ważniejsze – czy lepiej mieć stare auto, czy nówkę sztukę z salonu? Rozważmy pokrótce.

Oczywiście rosnącą popularnością cieszą się rowery. I dobrze – zalety ich wykorzystywania są wielorakiego rodzaju. Infrastruktura też się poprawia. Nie narzekajmy więc, że nie jest tak dobrze jak w Amsterdamie. Tak dobrze nigdy nie będzie, bo przecież nawet jak za kilkanaście lat doprowadzimy do tego stanu, Holandia będzie kilkanaście lat dalej. A jeśli uważacie, że kierowcy w Polsce są uprzywilejowani i nie ma miejsca na rowery, pojedźcie sobie do Los Angeles i zobaczcie, jak to tam wygląda – zmienicie zdanie co do Polski.

Wracając jednak do samochodów – jest to wydatek finansowy i to często niemały. Nawet jeśli kupimy sobie jakiegoś małego, taniego w eksploatacji Peugeota 206, np. takiego, to prędzej czy później coś się w nim zepsuje. Chociażby tylna belka – popularna usterka w samochodach francuskich, praktycznie nie do uniknięcia na polskich drogach. A wymiana tylnej belki to koszt około 1000 złotych. Nie aż tak dużo, ale praktyka pokazuje, że takie usterki trafiają się w najmniej odpowiednich momentach. Do tego doliczmy koszty paliwa, ubezpieczenie i takie drobiazgi jak np. myjnia. Rocznie wychodzą z tego spore koszta. Jeśli nie jeździmy dużo, może korzystniejszy będzie Uber?

koszty posiadania samochodu

Można też kupić nowy samochód. To spory wydatek, ale za to mamy potem gwarancję, że przez kilka lat nic nam się nie zepsuje, a nawet jeśli, nie poniesiemy kosztów naprawy. To spory komfort psychiczny.

Czy zatem warto inwestować w samochód? Tylko jeśli jest nam naprawdę potrzebny. Jeśli codziennie dojeżdżamy 25 km do pracy, trudno go będzie zastąpić. Ale jeśli i tak na co dzień wybieramy tramwaj, samo posiadanie auta wydaje się sztuką dla sztuki. Czy zatem warto wydawać grube pieniądze tylko dla samego faktu bycia posiadaczem samochodu? Naszym zdaniem nie, ale jesteśmy otwarci na argumenty naszych czytelników :)

Odsłony: 755