Modernistyczna szkoła – jakie wyposażenie powinna mieć placówka godna XXI stulecia?

Kategoria: Inne Opublikowano: wtorek, 13 czerwiec 2017 Super User

modernistyczna szkołaW przeszłości do przeprowadzenia lekcji wystarczyła kreda, tablica oraz opcjonalnie kilka pomocy naukowych pod postacią przykładowo map na lekcjach historii czy też cyrkla na matematyce.

Rzeczywistość jednak szybko się zmienia, postęp technologiczny jest niesłychany, skutkiem tego zmieniać się powinny także szkoły. Dzieci przyzwyczajone są do odbierania wielu bodźców, natomiast zwykłe, codzienne zadania w mgnieniu oka im się nudzą. Dlatego też instytucje edukacyjne muszą nadążać za zmianami.

Nie sposób ukryć, szkoła nie spełni prawidłowo swej funkcji, jeśli w swoim rozwoju zatrzymała się gdzieś w latach dziewięćdziesiątych. W naszym kraju edukacja stoi wprawdzie na dość dobrym poziomie, jednakże wiele w dalszym ciągu może się zmienić. Rzecz jasna wyposażenie szkoły to zdanie wymagające nakładów finansowych. Chodzi wszak o obiekty jak na przykład tablice, ławki czy też szafki, jakie potrzebne są w sporych ilościach, jednakże to przecież wyłącznie wierzchołek góry lodowej. Niezmiernie ważne wydają się również wszelkiego typu pomoce naukowe. Trzeba nie tylko nabyć przykładowo mapy do zajęć z geografii, ale także stosownie wyposażyć salę do fizyki w taki sposób, żeby dało się w niej prezentować doświadczenia. Uczniowie lubią tego typu lekcje i wynoszą z nich wiele więcej niż ze zwykłego przedstawiania faktów z podręcznika. Nawet jednak, jeśli wyekwipujemy naszą placówkę we wszystkie przytoczone wyżej rzeczy, może się okazać, iż to w XXI wieku zbyt mało. Zauważmy bowiem, że w dzisiejszych czasach dzieciaki od małego są przyzwyczajone do obcowania z laptopami, w mgnieniu oka się nudzą oraz przyswajają wiedzę innym sposobem aniżeli jeszcze osoby urodzone w latach osiemdziesiątych. Jak więc jeszcze lepiej ożywić lekcje?

krzesła i ławkiOd czasu do czasu słyszy się o pomysłach tabletów w placówkach oświatowych. Jest to moim zdaniem pomyłka. Przyzwyczajanie uczniów do faktu, iż wszystko da się załatwić paroma kliknięciami jest mało pedagogiczne. Intrygującym pomysłem wydają się jednakże chociażby tablice interaktywne. To doskonały wynalazek, który nie tylko wychowawcy uprzystępnia przeprowadzenie ciekawej lekcji, ale również podsyca zaciekawienie pośród uczniów. Tablice multimedialne nie są w dalszym ciągu standardem, lecz wydaje się, iż to tylko kwestia kilku lat. Szkoła musi bez wątpienia pielęgnować tradycyjne wartości, niemniej jednak skuteczne przekazywanie wiedzy wymaga przystosowania się do realiów dwudziestego pierwszego wieku.

Odsłony: 1293