Czym się różnią publiczna i niepubliczna giełda transportowa?

Kategoria: Inne Opublikowano: wtorek, 03 październik 2023 Super User

formula 1 2701335 1280Grupy transportowe mają dużą wartość na dzisiejszym otoczeniu rynkowym. Od ich działania nierzadko uzależnione są pozostałe firmy. Nic zatem dziwnego, że od wielu miesięcy odnotowuje się intensywny rozwój tego sektora. Obecnie możemy spotkać tak samo niepubliczne, jak i publiczne platformy transportowe. Na czym polega ich prosperowanie?

Na czym polega giełda transportowa?

Najogólniej platformę transportową da się zdefiniować jako punkt wymiany danych pomiędzy przewoźnikami a usługobiorcami, którymi mogą być tak samo firmy, jak i osoby prywatne. tego rodzaju platforma spedycyjna pomaga wyszukać właściwą grupę do współpracy w określonym czasie i ułatwia komunikację. Publikowane zlecenia dotyczą tak samo przewożonych towarów, jak i pojazdów. To doskonałe rozwiązanie na przykład dla przedsiębiorców nieposiadających swojej grupy pojazdów i dla przewoźników, którzy chcą zredukować liczbę tras pozbawionych ładunku powrotnego.

Publiczne platformy transportowe

Platformy transportowe są bardzo popularne w sektorze logistycznym, a jednym z przykładów jest https://tff.trans.eu/. Publiczna giełda transportowa zapewnia dostęp do ofert wszystkim jej użytkownikom. Dzięki temu giełdy te posiadają duży zasięg i zapewniają dużą ilość ofert. Rodzi to z drugiej strony konieczność weryfikacji przystępujących się do nich usługobiorców.
Bardzo dobrym miejscem pozyskiwania informacji dotyczących funkcjonowania giełd transportowych mogą być strony internetowe poszczególnych firm. Szczególnie blog spedycyjny może być pomocny w zrozumieniu założenia i poznaniu aktualnych trendów w organizacji transportu. Prowadzi go szeroka grupa przedsiębiorstw działających w w tym sektorze.

truck 2138974 1280Platformy prywatne

Opcją dla platformy publicznej, jest prywatna giełda transportowa. Tego typu narzędzie znajduje zastosowanie, gdy usługodawcy nie chcą udostępniać oferty na giełdzie publicznej. Na niepublicznej platformie dostępna jest ona tylko dla określonego grona sprawdzonych przewoźników. Tego typu propozycja nie jest udostępniana na platformach publicznych.
Tego rodzaju niepubliczna platforma dla spedytorów jest więc dedykowana tym uczestnikom, którzy pracują już z grupą sprawdzonych spedytorów. Brak jest więc niebezpieczeństwa związanego z losowym wyborem firmy do współpracy. Dodatkowo giełda prywatna zapewnia szybkie odpowiedzi na składane propozycje i bezpieczeństwo transakcji.

Odsłony: 43