Pakiety medyczne w firmach jako benefit dla zatrudnianych osób

Kategoria: Praca Opublikowano: wtorek, 04 październik 2022 Super User

computer g03ad97b52 640Możliwość skorzystania z opieki medycznej w zakresie NFZ nierzadko jest utrudniona, a na wizytę do niektórych specjalistów czeka się niekiedy bardzo długo. Stąd też wśród pracowników bardzo cenione są abonamenty medyczne w prywatnych placówkach.

Prywatna opieka lekarska. Czy warto?

Szerokie grono etatowców rozważa, czy opłaca się korzystać z usług prywatnych sieci oferujących opiekę medyczną, zwłaszcza że służbowe abonamenty medyczne uważa się za powszechny standard. Dużą zaletą takiej opcji jest fakt, iż możliwość umówienia się do większej części specjalistów oraz badań w prywatnych punktach zapewniony jest praktycznie od ręki, a w publicznych placówkach oczekuje na nie bardzo długo.

Ponadto wielu medyków świadczy swoją pracę zarówno na NFZ, jak również w prywatnych gabinetach, przez co zakres porad jest porównywalny w obu przypadkach. Ponadto decydując się na prywatną poradę, możemy spodziewać się okazania nam większego zainteresowania. W publicznych gabinetach, z racji na znaczną liczbę chorych rzadko jest to możliwe.

Czy zakład pracy ma obowiązek zapewnić prywatny pakiet medyczny?

Abonament medyczny dla personelu nie stanowi obowiązku pracodawcy. Stanowi on bowiem dodatkowe świadczenie, uzależnione od możliwości organizacji. Pracodawca może w całości regulować płatności za abonament medyczny bądź jedynie go dofinansowywać. Pracownicy mają przeważnie zapewnioną możliwość wyboru odpowiadającego im pakietu.

Świadczenia medyczne dla rodziny pracownika

woman g36a0048d0 640Firma, która gwarantuje swoim pracownikom prywatną opiekę lekarską, z reguły proponuje także możliwość objęcia nią ich bliskich. Z usług może w takiej sytuacji korzystać partner oraz dzieci. Konieczna jest przy tym ponadprogramowa, regularnie uiszczana opłata, jednak takie rozwiązanie zdecydowanie bardziej opłaca się niż każdorazowe opłacanie prywatnych porad.

Bliscy pracownika korzystają z tych samych świadczeń co on, bowiem wybiera się w takiej sytuacji wspólny pakiet, rodzinny bądź partnerski. Prywatna opieka lekarska gwarantuje większe poczucie bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście obecnych warunków epidemiologicznych.

Odsłony: 167